Zdjęcie w CV

https://pixabay.com/pl/kamera-retro-ricoh-stary-aparat-813814/ CC0 Public Domain
Poprawność polityczna, nakazuje napisać, że brak zdjęcia w życiorysie nie ma znaczenia, wręcz nie powinno być wymagane i w niektórych krajach np. Wielkiej Brytanii, wymagane nie jest. Tymczasem większość firm w Polsce prosi o zdjęcie w CV, czy słusznie?
Ludzie bardzo lubią zdjęcia. W dobie smartfonów z wbudowanymi aparatami, robimy zdjęcia wszędzie i wszystkim. Lubimy oglądać fotografie znanych osób, często takie, których oni nie chcieliby widzieć. Oglądamy konkursy, w których wybieramy najpiękniejszych ludzi. W filmach, serialach i na scenie występują ludzie również “piękniejsi”.

Znamy programy typu talent show, gdzie podstawowym “talentem” jest fotogeniczna "namalowana" twarz, ładny biust, pośladki i nienaganna figura.

Dlaczego więc wiele osób twierdzi, że konieczność zamieszczenia zdjęcia w CV może świadczyć o dyskryminacji i jest pewnym nadużyciem?

W tej dziedzinie, ważny jest zdrowy rozsądek. Postawa typu – „nie zamieszczam, bo nie chcę” kończy się często tym, że pracodawca nie zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Nie będzie więc nawet szansy, opowiedzenia o swoich dotychczasowych dokonaniach.

Wyglądamy tak jak wyglądamy i jeżeli jesteśmy zdrowi to akceptujemy ten stan. Pracodawca prosząc o zamieszczenie zdjęcia w 99% przypadków nie chce nas dyskryminować. Chce nas sobie wyobrazić, mając często bardzo mało czasu na analizę życiorysu. Ważna jest również specyfika stanowiska, na które aplikujemy.

Najważniejsza jest nasza osobowość i profesjonalizm. Pracodawca szuka osoby, która pomoże mu w realizacji zadań, które w znakomitej większości przypadków, nie mają nic wspólnego z wyglądem naszej twarzy. Dlatego jeżeli w ogłoszeniu proszą o zdjęcie to w naszym interesie jest je zamieścić.

Zapytałem również o tę sprawę na facebooku – “Szukam fajnej pracy” i zdania wśród Czytelników są podzielone.

Kamil
“Po tym, jakie zdjęcie ktoś umieszcza w CV można wiele wnioskować. Czasami więc lepiej nie umieszczać wcale, niż umieścić np. zdjęcie z imprezy, czy też w bikini (zdarzało się). Dobrze dobrane zdjęcie pomaga, źle dobrane, nieprofesjonalne, nie pomaga".

Iwona
“Skoro w ogłoszeniach o prace nie umieszcza się zdjęcia szefa to po co potencjalnemu szefowi foto pracownika?”

Jakie zdjęcie zamieścić?

To istotna kwestia i często stanowi kryterium kwalifikacyjne. Zdjęcie nie musi być „oficjalne” i „sztywne”. Powinno być aktualne, bez zbędnego tła, dobre technicznie. Najważniejsze jednak jest to, żeby pracodawca przez te kilkadziesiąt sekund czytania, wyobraził sobie nas, jako profesjonalnych i sympatycznych współpracowników.
Trwa ładowanie komentarzy...